Operacje robotyczne

Ultranowoczesny i niezwykle precyzyjny robot da Vinci, który zrewolucjonizował chirurgię, od 2022 roku jest dostępny dla pacjentów Śląskiego Szpitala Uroligicznego w Katowicach.

Nasz szpital jest jednym z pierwszych szpitali w województwie śląskim, w którym operacje urologiczne przeprowadzane przy użyciu robota da Vinci są refundowane przez NFZ.

Jakie są zalety robota? 

Zastosowanie robota podczas operacji urologicznych zdecydowanie zmniejsza krwawienie, minimalizuje komplikacje, znacznie mniej obciąża organizm i zapewnia szybszy powrót pacjenta do pełnej sprawności. 

Innowacyjne rozwiązania i technologie zastosowane w robocie da Vinci umożliwiają bardzo precyzyjne wykonywanie operacji.

Robot składa się z dwóch części. Pierwszą są ramiona wyposażone w tzw. sztuczny nadgarstek, doskonale imitujący naturalny ruch ludzkiej ręki – trzy z nich zakończone są narzędziami chirurgicznymi, a czwarty miniaturową kamerą. Drugi element robota to konsola chirurgiczna obsługiwana w trakcie operacji przez lekarza. Nią steruje on ramionami, mając jednocześnie podgląd pola operacyjnego w technologii 3D, naturalnej kolorystyce oraz rozdzielczości HD.

Zabiegiem, który jest wykonywany w Szpitalu Urologicznym w Katowicach z zastosowaniem robota da Vinci jest prostatektomia radykalna, czyli całkowite usunięcie prostaty. Wykorzystanie robota da Vinci podczas zabiegu przekłada się na wymierne korzyści dla pacjentów. Niższa jest tzw. traumatyzacja tkanek, czyli ich uszkodzenia, możliwe jest precyzyjne zespolenie cewki moczowej z szyją pęcherza, a czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż w przypadku klasycznych operacji. Znacznie większy odsetek pacjentów po operacji trzyma mocz oraz zachowuje funkcje seksualne.